Dřevěné kostely ve Slezku - přednáška Mgr.Romany Rosové 2.12.2014

Název

Dřevěné kostely ve Slezku - přednáška Mgr.Romany Rosové 2.12.2014

Popis

Chodíme kolem nich na turistických stezkách, obdivujeme jejich architekturu i odolnost s jakou přetrvají v částo drsných podminkách našich hor. Nyní o nich víme něco více.

Přednáška magistry Romany Rosové z ostravského územního odborného pracoviště NPÚ byla velmi zajímavá . Paní magistra nás seznámila s historii a současým stavem dřevěných kostelů v našem kraji . V celé republice se jich dochovalo 38 z toho je jich 19 na Severní Moravě. V sousedním Polsku je jich 3,5 tisíc. U nás byly často vyhořelé a zničené stavby nahrazovány kamennými budovami . Taky jsme se dověděli něco o typech stavby i o vnitřní výzdobě. Nejstarší kostely byly bez věže, později v 16. a 17. století přibývala štenýřová věž. Stávala mimo kostel a kostelní lodí byla spojena krytou chodbou. Zvonicové patro bývalo vysunuté a opláštěné šindelem. V 18. století příjímaly stavby barokní tvary dle kamenných kostelů. Půdorys býval ve tvaru kříže, centrální(kruhový) i osmiboký. Objevovaly se barokní věže.
Vůbec nejstarší kostel je kostel bez věže a stojí v Hodslavicích – kostel sv, Ondřeje, první zmínka o něm je z r. 1383. Z kostela pochází Hodslavská madona socha z období krásného slohu. Nyní je v kostele její replika. Další kostel tohoto stylu stojí na Prašivé, kostel sv. Antonína. Malá věž se zvonem byla pořízena až v 19. století a taktéž nový oltář s obrazem sv. Antonína a varhany. Poté stal se poutním kostelem nejen pro Slezsko, ale i Moravu a Slovensko.
Kostely se štenýřovou věží.
Se začaly sta vět v 16. a 17, století . Věž s távala mimo kostel a kostelní lodí byla spojena krytou chodbou. Zvonicové patro bývalo vysunuté a opláštěné šindelem. Kolem kostela přibývaly ochozy (soboty) zprvu jen kryté později opláštěné. Jeden z nejstarších kostelů býval i na území Ostravy, v Hrabové, Kostel sv. Kateřiny. Byl postaven nejspíše již ve 14. století , první písemnou zmínku je z r. 1564. Po požáru 2. dubna 2002 zbylo pouze ohořelé torzo presbytáře a sakristie. Kostel byl obnoven v původní podobě a vysvěcen již r. 2004. Další najdeme v obci Guty , kostel Božího těla pochází z r. 1563. Kostel si zachoval všechny typické znaky středověkých sakrálních staveb. V 19. století byl několikrát opravován, avšak zachoval si svou původní goticko-renesanční podobu.
Kostely s hranolovou věží .
Najdeme je v Řepištích a v Albrechticích u Českého Těšína.
Novodobé kostely.
Pocházejí z 18. století napodobují zděné kostely. Kostel na Gruni je ovlivněn stavbou kostela v Bílé.
Nejmladší jekostel Cyrila a Metoděje na Hrčavě , v nejvýchodnější obci České republiky. Najdeme u nás i kostely z cela netypické. Právě kostel sv. Bedřicha v Bílé je kostel norského typu na jehož stavbu byla použitá zcela netradiční konstrukce typu „stavkirche“ – stožárová konstrukce.
No a řeckokatolický kostel sv. Prokopa a Barbory byl do Kunčic pod Ondřejníkem přenesen ze Zakarpatské Ukrajiny r. 1928. Je typickým představitelem podkarpatoruské kostelní architektury. Zajímavý ikonostas, je dokladem řeckokatolického vysvěcení. (text a fota M.Juřinová)

Období

Statistiky

  • 7 fotek
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Dřevěné kostely ve Slezku - přednáška Mgr.Romany Rosové 2.12.2014
Komentáře Přidat